انواع اسکنرهای سه بعدی و تصویری موجود در بازار

انواع اسکنرهای سه بعدی و تصویری موجود در بازار در واقع تعریفی کلی است که می تواند در برگیرنده سیستم های مختلفی باشد که از آنها برای تشخیص اهداف مختلف در خاک استفاده می شود. این سیستم ها بر خلاف تصور عامیانه از مفهوم کلامی آن ها ابزارهای الکترونیکی هستند که ناهنجاری های زیر سطح را به صورت گراف های رنگی نشان می دهند. انواع و اقسام اسکنر های سه بعدی و تصویری موجود در بازار به دو دسته کلی تقسیم می شوند که خود این دو دسته نیز دارای زیر مجموعه های خاصی نیز می باشند. تقسیم کلی عبارت است از :

سیستم ها یا رادارهای نفوذ در خاک یا جی پی آر ها :

رادارها یا جی پی آر ها برای نفوذ در خاک از تکنولوژی ارسال و دریافت پالس های الکترومگنتیک یا امواج رادیویی اف ام استفاده می نمایند. زمانی که رادارها یا جی پی آر ها از پالس های قدرتمند الکترومگنتیک استفاده می نمایند دقیقا مانند فلزیاب های پالسی عمل می کنند اما با دقت بسیار بالاتر و بی خطاتر. بزرگترین چالش سیستم های راداری یا جی پی آر های که از پالس های قدرتمند الکترومگنتیک استفاده می نمایند محدودیت های این سیستم ها در نفوذ در خاک رس و زمین های مرطوب است. در کنار این آن دسته از رادارها که از تکنولوژی FMCW یا امواج رادیویی استفاده می نمایند وجود دارند که در خاک رس یا زمین های مرطوب هیچ محدودیتی ندارند و می توانند در هر شرایطی بازده عالی داشته باشند. (مانند KS-700)

انوملی دتکتورها یا به مفهوم ساده تر همه چیزیاب ها :

انوملی دتکتورها یا سیستم های که می توانند تمام ناهنجاری های زیر سطح را نمایش دهند نیز خود به دو دسته مجزا تقسیم می شوند که هر کدام را به اختصار توضیح خواهیم داد و شامل این دسته بندی هستند.

انوملی دتکتورهای ساده که فقط گیرنده هستند (مانند محصولات شرکت OKM)

انوملی دتکتورهای پیشرفته که مانند جی پی آرها عمل می نمایند (مانند EMFAD آلمان)

انوملی دتکتورهای ساده فقط شامل سنسورهای مغناطیس سنج هستند که تغییرات میدان مغناطیس زمین را در سطح اندازه گیری می نمایند. این سیستم ها فقط قابلیت تونل یابی دارند و قادر به شناسایی هیچ نوع فلزی نیستند همچنین این سنسورها قابلیت نفوذ در خاک را ندارند و در ساعات مختلف شبانه روز نتایج متغییری را بدست می آورند که چندان قابل اعتماد نیست. مثلا اگر محصولات شرکت OKM در نظر بگیرید متوجه خواهید شد که اگر از محیطی 10 بار اسکن بگیرید هیچ کدام از نتایج بدست آمده شباهتی به هم ندارند.

انوملی دتکتورهای پیشرفته مانند امفاد آلمان برای تشخیص ناهنجاری های زیر سطحی از دو بخش مجزا تشکیل شده اند که عبارتند از دستگاه مادر که مانند بی سیم عمل می نماید و فرکانس های منتشر را دریافت می نماید. بخش فرستنده که عبارت است از ژنراتور قدرتمندی که فرکانس های متعددی را تولید می نماید. این بخش یا دسته از انوملی دتکتورها که شامل فرستنده و دریافت کننده سیگنال هستند بیشتر از انوملی دتکتورهای ساده قابل اعتماد تر می باشند و تا اندازه ای به سیستم های راداری یا جی پی آرها نزدیک ترند.

پس از مطالعه مطلب ” انواع اسکنرهای سه بعدی و تصویری “، برای مقالات بیشتر به وبلاگ فلزیاب روژ مراجعه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید