نماد گوزن در دفینه یابی

یکی از نماد هایی که در بسیاری از دفینه ها دیده شده نماد گوزن است. اما تا به حال به این فکر کرده اید که نماد ها با توجه به منطقه ای که در آن قرار دارند و یا در فرهنگ آن منطقه می تواند تفاسیر مختلفی داشته باشد؟ در این مطلب به بیان معرفی این نماد و تفاسیر آن ها می پردازیم.

حیوان گوزن

گوزن به اعضای خانوادهٔ گوزنیان (Cervidae) در راستهٔ جفت‌ سمان گفته می‌شود. آن‌ها حدود ۲۷ تا ۲۸ میلیون سال پیش از گاو سانان جدا شدند و اکنون حداقل ۹۰ گونه زنده از آن‌ها در نقاط مختلف دنیا زندگی می‌کنند. جنس نر تمام گونه‌های گوزن به جز گوزن آبی شاخ دارد اما در بیشتر گونه‌ها جنس ماده شاخ ندارد. شاخ گوزن‌ها تفاوت مهمی با سایر حیوانات شاخ‌ دار مثل گاو سانان و کرگدن‌ ها دارد. شاخ آن‌ها دائمی نیست و هر سال می‌افتد و به جایش شاخ جدیدی می‌روید.

مفهوم نماد گوزن در دفینه یابی

نماد گوزن نیز مانند دیگر نماد ها می باشد فقط دارای نظریه ها و تفاسیر متفاوتی در پیدا کردن دفینه های موجود در این نماد می باشد. باستان شناسان و کارشناسان دفینه یابی نظریه های متفاوتی را برای این نماد بیان کرده اند که برخی از مهمترین آنها اشاره خواهیم کرد.

اگر در این نماد شاخهای گوزن مشخص باشد، نشانگر وجود انبار زیرزمینی یا جان پناه است. بعضی اوقات نیز هم نشان دهنده وجود دخمه های پر پیچ و خم است. امکان دارد نشانه گوزن بر روی قبر هم دیده شود.

گوزن، نماد تقوا بوده و توصیف کننده رهبری، پیروزی، شادی و مردانگی است. علامت گوزن به وجود قبر یک زن هم اشاره دارد. اگر در معنای دفینه باشد به غار زیرزمینی یا دخمه پر پیچ و خم اشاره دارد.

اگر نماد گوزن ماده باشد، به طور کلی این نوع علامات رو به روی نهرها و کنار رودخانه ها دیده شده اند. رد پای گوزن ماده مسیر را نشان می دهد. اگر گوزن ماده تنها باشد، دفینه در نزدیکی های جهت نگاه علامت می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید